Przygotowanie do matury

Egzamin maturalny jest najważniejszym egzaminem w życiu każdego młodego człowieka. Dzieje się tak dlatego, że zdecydowana większość uczelni wyższych prowadzi rekrutację na swoje kierunki właśnie na podstawie wyników matury z konkretnych przedmiotów. W praktyce więc od wyników uzyskanych przez absolwentów szkół średnich na egzaminie dojrzałości zależy ich przyszła droga zawodowa. Oczywiście w razie niesatysfakcjonującego wyniku maturę można poprawić w następnym roku – większość uczniów nie ma ochoty jednak urządzać sobie wolnego roku (na zachodzie nazywanego gap year) tylko od razu udać się na studia, nawet jeżeli kierunek, na który udało się dostać nie jest tym wymarzonym.

Tok przygotowań do matury

Przygotowanie do matury to dla zdecydowanie większości osób w ostatniej klasie szkoły średniej cel numer jeden. W tym celu z pomocą dla uczniów przychodzą rozmaite wydawnictwa przygotowujące materiały edukacyjne na użytek szkolny. Powstają rozmaite repetytoria i kompendia, których podstawowym zamierzaniem jest zaprezentowanie całości wymaganego na egzaminie maturalnym materiału w możliwie skondensowanej formie. Bardzo wielu maturzystów woli tego typu publikacje od dłuższych podręczników ze względu na ich klarowność, przystępność i zwięzłość. Specjalne maturalne kompendia mają też zaletę w postaci opracowania konkretnie pod egzamin: znajdą się tam więc typowe zadania i praktyczne wskazówki będące wynikiem wieloletniego doświadczenia autorów z tematem. Przykładem wydawnictw, które oferują tego typu kompendia są Nowa Era, Operon, WSiP oraz Greg. To, którą publikację uczeń wybierze zależy już tylko od niego i jego własnych indywidualnych potrzeb. W każdej z książek znajduje się mniej więcej to samo, tylko podane z użyciem innych metod dydaktycznych.

Przede wszystkich: ćwiczenia


Oprócz zbiorowych kompendiów typowo maturalnymi publikacjami są konkretne zbiory zadań egzaminacyjnych. Pomagają one szczególnie w przypadkach przedmiotów ścisłych (np. matematyka, chemia, fizyka) oraz językowych. Wykonywanie ćwiczeń jest bowiem jedną z podstawowych zasad szybkiego i skutecznego opanowania materiału. Nie wystarczy bowiem raz przeczytać podręcznika: należy jeszcze wszystko spokojnie utrwalić wykonując dedykowane zadania. Dopiero wówczas można być pewnym, że nauka przeniesie wymierne korzyści w postaci wymarzonego wyniku na egzaminie maturalnym. Zbiory zadań znajdują się w ofercie bardzo wielu edukacyjnych wydawnictw, a tworzone są najczęściej na bazie wieloletniego doświadczenia.

School obraz autorstwa freepik - www.freepik.com