Jak sobie zaplanować przygotowania do matury?

Stwórzmy dobry plan

Maturzyści zwykle o maturach zaczynają myśleć na ostatnią chwilę. Jest to spory błąd. Przygotowania do matury w kilka tygodni czy też w kilka weekendów należą do rzeczy raczej niemożliwych. Warto zatem zawczasu sobie zaplanować przygotowania jak i także powtórki materiałów. Materiał dobrze opanowany to jeden z gwarantów naprawdę dobrego wyniki, który nam pozwoli na rozpoczęcie studiów na kierunku wymarzonym. Jak zaplanować przygotowanie do matury (https://www.taniaksiazka.pl/liceum-i-technikum-materialy-pomocnicze-c-313_1798_2129.html)?

Najważniejszy jest dobry plan. Maraton maturalny wiąże się z przystąpienie do przynajmniej czterech egzaminów pisemnych oraz dwóch egzaminów ustnych. Do list tej dojść mogą również dodatkowe przedmioty, które wymagane są przy rekrutacji na kierunki wybrane. Zanim zaczniemy przygotowania, to musimy pamiętać o tym, aby nie panikować. Nadmierny stres oraz panika jeszcze przed rozpoczęciem nauki skutkować mogą złym nastawieniem oraz także dużo gorszą efektywnością. W kalendarzu zaznaczmy te tygodnie oraz weekendy, które poświęcimy na naukę przedmiotu wybranego. Nie planujmy pracy w ten sposób, aby zajmować się przez kilka tygodni tym samym materiałem. Poza przedmiotami dodatkowymi pozostaje nam jeszcze nauka do obowiązkowego egzaminy z matematyki, języka polskiego oraz języka obcego.

Zróbmy dzisiaj to, co mieliśmy zrobić jutro

Najgorsze co zrobić możemy to odłożenie nauki na ostatni dzwonek. Uczenie się systematyczne z wyprzedzeniem odpowiednim o wiele mniej stresuje oraz pozwala na znacznie lepsze przyswojenie materiału. Jeśli na kilka miesięcy przed maturą sobie uświadomimy, że niektóre zagadnienia sprawiają większą trudność, będziemy mieli jeszcze sporo czasu, aby im poświęcić wiele uwagi. Rozpoczęcie nauki z wyprzedzeniem odpowiednim umożliwi także zmianę decyzji przy składaniu deklaracji ostatecznej. Jeśli stwierdzimy, że podczas nauki jednak wolimy zdawać dany przedmiot na podstawowym poziomie zamiast na poziomie rozszerzonym lub też zrezygnować z przedmiotu dodatkowego – będziemy jeszcze mieli taką możliwość. Po złożeniu deklaracji ostatecznej już odwrotu nie będzie.

Praktyka czyni mistrza

Samo robienie naprawdę starannych notatek z pewnością nam nie wystarczy. Okazuje się, że na większości egzaminów jest wymagane wykorzystanie praktycznie wiedzy. Korzystajmy ze zeszłorocznych arkuszy maturalnych oraz testuj swoją wiedzę w sposób systematyczny. Nic nam nie stoi na przeszkodzie, aby podczas przygotować wykonać dobrych kilkanaście maturalnych egzaminów. Poza sprawdzeniem swojej wiedzy, dodatkowo zapoznamy się ze sposobem formułowania zadań i poleceń.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com